İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. PYTHON
  3. Python Nedir ? Avantajları Neler ? | Python Dersleri – Bölüm 2
Trendlerdeki Yazı

Python Nedir ? Avantajları Neler ? | Python Dersleri – Bölüm 2

python dersleri

Önceki yazımızda Python ile ilk programımızı yazmıştık. Bugün python dersleri için ikinci yazımızda kod yazmaya geçmeden önce bahsetmemiz gereken konuları anlatmamız gerektiğini fark ettik. Bu yüzden bu yazımızda Python’un kullanım alanları, diğer dillere göre avantajlarından bahsedeceğiz. Peki bu Python nedir? Ne işe yarar ? Hadi beraber inceleyelim.

python nedir
Önceki Yazı
Python Dersleri (3.8) | Bölüm 1 | Giriş

Kısaca Python Nedir ?

Öncelikle Python’un yapısından bahsedelim kısaca: Python öncelikle yüksek seviye bir dildir ve bunun artıları kesinlikle fazla, öğrenmesi de diğerlerine göre kolay. Python ile az satır kod çok iş başarabiliyoruz.

Python Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Şimdi gelelim asıl konumuza python hangi alanlarda kullanılır; Masaüstü uygulamaları , Web uygulamaları ,web API geliştirme , instagram ile twitter botları ,  veri analizi ve görselleştirme gibi daha bir çok alanda çok iyi şekilde kendini gösteriyor.

python nedir

Şimdi python dostumuzu biraz daha tanıyalım kendisi bir yorumsal olarak tanımlanan programlama dilidir. Yani C ve C++ gibi dillerin aksine derlenme ihtiyacı duymadan çalıştırılabilir. Başka bir güzel yanı python basit bir syntaxa (söz dizimi)  sahip. Bu da python kodlamayı rahat , kolay ve keyifli yapıyor. Ayrıyetten başkasının yazdığı kodu rahatça anlayabiliyorsunuz. Sen ne güzel bir şeysin!

Python basit syntaxına rağmen çok değerli ve hatrı sayılır alanlarda kullanılıyor ve iş gücü çok yüksek bir dil . Python ile program geliştirmeye yeni başlayan kişiler bile hızlı ve kolay şekilde ürün ortaya çıkarabiliyor. Python’un Çoklu platformda kullanılması rakiplerinden bir adım önde olmasını sağlıyor.

Python İle Programlamanın Avantajları Nelerdir ?

Python , hem güçlü standart kütüphanelerden hem de üçüncü taraf gelişiricilerden gelen bilgiler ile rahat ve kolay şekilde kullanabildiği  kütüphanelerden destek alıyor. Son zamanlarda bu kadar başarıya ulaşmasının nedenlerinden birisi de bu. Açık kaynak kodlu oluşu yürekli yazılımcıların sırtında üstün katkılarla zenginleştirilmiştir.

Pythonun avantajlı yanlarından biri de dinamik yapılı olmasıdır. Nesne tabanlı programlama dili olarak kullanıldığından işlevler ve modüller de dahil olmak üzere dildeki her şey nesne olarak ele alınıyor. Bu sayede ne oluyor dersiniz? Tabii ki üst düzeyde kod yazmak daha da kolaylaşıyor. Karmaşık nesne işlerini birkaç satır kod yazarak gerçekleştirebiliyorlar.. Harikasın.

Gelecekte çok daha değerlenecek yapay zeka  ve diğer web uygulamaları , veri analizi , ağ ve soket programlama gibi alanlarda ilerleyip görev almak isteyenler için python biçilmiş kaftan diyebilirim.

Hafiften biricik pythonu tanıttığımıza göre elimizi ısındırmaya başlayalım. 

Şimdi ilk olarak python ile ekrana yazı yazdırma işlevine bakıyoruz öncelikle karşılaştırmak için birkaç dilde “Hello World” yazımını beraber inceleyelim.

Java ile Hello World :

python dersleri

C++ ile Hello World : 

python nedir

Ve sırada Python ile Hello World! :

python nedir

Bu konu hakkında bilgili arkadaşlar çok şaşırmamıştır elbette ama yeni dostlarımıza  gösterelim , evet arkadaşlar şaka değil gerçekten böyle , muhteşem!

Print işlevinden biraz bahsetmemiz gerekirse “print” python dilinin syntaxında ekrana yazdırma olarak geçiyor ve evet pythonda noktalı virgül derdi yok içiniz rahat olsun. 😊 

Diğer dersimizde değişkenlere geçeceğiz takipte kalmayı unutmayın!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir