1. Ana Sayfa
  2. PYTHON
  3. Python Dersleri (3.10) | Bölüm 1 | Giriş
Trendlerdeki Yazı

Python Dersleri (3.10) | Bölüm 1 | Giriş

python dersleri

Evet arkadaşlar öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bu yazıyla yeni başlayanlar için python dersleri yazı dizisine başlıyoruz. Bu yazımızda python kurulum , etkileşimli çalıştırma ve basit bir program kodlayarak başlayacağız.

Kurulum

Python kodlamak için gereken şeyler çok az. Sadece bir kod editörü ve python yorumlayıcısına ihtiyacımız var. Python yorumlayıcısını Python resmi sayfasından indirip kolayca kurabilirsiniz. Her platformda (Windows, MacOS, Unix, Linux,…) çalışabilen bir Python derleyicisi vardır. Bir makinede yazdığınız bir Python programını, gerekli yorumlayıcının mevcut olduğu başka bir makinede, farklı bir işletim sistemi kullansa bile, çalıştırabilirsiniz.
Pythonu bilgisiyarımıza kuralım ancak setup’ın ilk adımında alt kısımda “Add to path” tikini işaretlemeyi unutmayın aksi taktirde çalıştırırken hatalarla karşılaşırsınız.
Başlangıçta python’un kendisine ait basit etkileşimli kabuğunu kullanabilirsiniz ancak biz pycharm üzerinden anlatacağız.

Python resmi sitesine gitmek için -> https://www.python.org

Kod Editörü – IDE Seçimi

Sublime Text 3 , Visual Studio Code , Atom , Pycharm, Jupyter Notebook , Spyder , Vim ve dahası kod editörü ile ide lerde kullanabilirsiniz. Pycharm gibi detaylı ide ler ilk başlarda kafanızı fazladan karıştırılabilir o yüzden ilk olarak kod editörlerinden başlamanızı tavsiye ederim. Kod editörleri hem alan olarak çok az yer kaplar ve daha seri yazmanızı sağlar ancak kötü yanları da var. Örnek vermek gerekirse içinde ide ye göre içinde çok az tool bulunuyor. Kod editörü üzerinden yazan dostlarımız için ayrıyetten visual studio code üzerinde kullanımı göstereceğiz.

Visual Studio Code – Python Programlama İçin Gerekenler

python dersleri 1

Ben Vs code üzerinde python programlama yaparken Python ve Python Extension Pack eklentilerini kullanıyorum siz dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz.
Her şeyi kurduk dosyamızı açtık ve kodumuzu yazdık peki nasıl çalıştırabiliriz?
Vs code üst panelde Terminal > New Terminal diyerek terminalimizi açıyoruz. Terminale aynen resimdeki gibi yazalım.(Eğer çalışmazsa python yerine py yazarak deneyin)

python dersleri 2

Gördüğünüz gibi sorunsuz şekilde programımız çalıştı. İyi kodlamalar :)

İlk Programımızı Kodlayalım

Kod editörünüzü kurduğunuzu ve kodlamaya hazır olduğunu varsayarak başlıyoruz. Ben dosyamın adını ortalama.py yaptım siz dilediğiniz gibi yapabilirsiniz(Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin).

python dersleri 3

Evet bu satırlar size bir anlam ifade edemeyebilir ama hiç merak etmeyin her şeyi baştan sonra öğreneceğiz . Eğer siz de çalıştırıp 4 tane sayı girdiğinizde sorunsuz sonuç alıyorsanız başlayabiliriz.
Not: Python dilinde fazladan boşluklar hata olarak gösterilir o yüzden yazarken dikkat etmeniz gereken bir husus.

python dersleri 4

Eğer sizde de sonuç böyleyse tebrikler ilk programınızı başarıyla yazdınız! Eğer resimdeki sonuç yerine bir hata mesajı ile karşılaştıysanız hatanın ne olduğunu yorumda belirtip yardım isteyebilirsiniz. Böylelikle python dersleri serimizin ilk yazısının sonuna geldik. Yukarıdaki fonksiyonları, değişkenleri ve diğer tüm şeyleri yazılarımızda sırasıyla açıklamaya başlayacağız takipte kalın!

Ayrıca şu yazımıza da göz atmayı unutmayın.

python dersleri
Önerilen Yazı
Nasıl Yazılımcı Olunur ? Yazılımcı Olmaya Giriş
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap