İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Nasıl Yazılımcı Olunur ? Yazılımcı Olmaya Giriş
Trendlerdeki Yazı

Nasıl Yazılımcı Olunur ? Yazılımcı Olmaya Giriş

Yazılımcı olmak isteyen kişilere faydası olması için "Nasıl Yazılımcı Olunur" konusunda kendi fikirlerimi belirttim.

Nasıl Yazılımcı Olunur

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki isteyen herkes yazılımcı olabilir. Düşünen, fikir yürüten, fikirlerini hayata geçiren herkes isterse yazılımcı olabilir. Her meslek veya hobide olduğu gibi eğer bir şeyi severek yaparsanız yani yapmak isterseniz başarılı olabilirsiniz. Bugün sizlere çoğu kişinin aklında yer edinen “Nasıl yazılımcı olunur”,”Yazılımcı olmak için ne yapmam gerek”,”İyi bir yazılımcı neler yapar” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Yazımda yeni arkadaşları düşünerek çok fazla terim ve yabancı dil kullanmamaya çalışacağım. Ayrıca belirtmek isterim ki ben kendimi çok iyi bir yazılımcı olarak görmüyorum. Kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum ve potansiyelimin farkındayım. Yorum yapacaksınız buna göre yaparsanız sevinirim.

Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler

Yazılımcı olmak için gereken en önemli şey yukarıda da söylediğim gibi istek. Eğer içinizde bu işi yapma isteği yoksa yeni bir şeyler üretemezsiniz, afallarsınız. Daha sonra gerekli olan şeylerden birisi ise kod yazabileceğiniz bir araç (bilgisayar,tablet,telefon) gerekiyor. Yapmak istediğiniz işe gör size gereken aracın minimum özellikleri değişkenlik gösteriyor. Açıklamam gerekirse eğer siz büyük bir oyun yapmak istiyorsanız. Bilgisayarınızın bu oyunu render alması gerekiyor. Eğer yeterli donanıma sahip değilseniz bu render olayı gerçekten canınızı sıkabilir. Ama daha çok website tasarımı ya da backend yazılımıyla uğraşmak isterseniz size gereken donanım oyun yazılımına göre daha düşük olacaktır.

Bahsettiğim iki şeye de sahip oldunuz diyelim yani artık yazılım geliştirebilirsiniz. Artık bir yazılımcısınız. Evet tebrikler fakat isteyen herkes yazılımcı olabilir. İnternetten hazır kodları bulup editörünüze yapıştırmanız yeterli. Şimdi asıl olmanız gereken “İyi Bir Yazılımcı“.

Nasıl İyi Bir Yazılımcı Olabilirim

Bu soruyu gidip 10 farklı insana sorsanız çoğunlukla hepsinden farklı cevaplar alırsınız. Ben de kendime göre iyi bir yazılımcı kimdir? İyi bir yazılımcı neler yapar? sorularını cevaplayacağım.

Sürekli Öğrenmeli / Kendini Geliştirmeli

Yazılım gibi günden güne sürekli büyüyen bir sektörün içindeyseniz. Kendinizi gelişmeler açık tutmanız gerekmekte. Gerçekten günden güne her şey değişiyor. Bu değişiklikleri takip edip bundan sonra yapacağınız işlerde yeni öğrendiklerinizi kullanmalısınız. Kimse sizden eski bir yazılıma sahip bir şey almak istemez. Zaten çoğunlukla çoğu firma gelişmelerden yararlanıp yazılımlarını bir üst seviyeye çıkarır. Eğer siz gelişmelere açık olmazsanız otomatik olarak diğer kişiler ya da firmalar sizin önünüze geçecektir.

Kendini geliştirmekten yeterince bahsettik. Başlığımızda yer alan diğer bir husus sürekli öğrenmek. Asla ve asla öğrendiğinizle yetinmeyin. Hep daha fazlasını öğrenmek isteyin. Öğrendiklerinizi uygulayın projelerinizde kullanın. Kullanın ki unutmayın. Öğrendiğiniz her bilgi sizi problemi çözmeye bir adım daha yaklaştıracaktır.

Problem Çözebilme Yeteneği

Problem Çözebilme Yeteneği, sürekli öğrenmek ve kendini geliştirmek ile yakından ilgili bir konu. Eğer daha önce proje yapmayı denediyseniz mutlaka bir hata satırı görmüşsünüzdür. Çıkan hataları nasıl çözebileceğinizi bilmek gerçekten zor bir iş. Size başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum (çoğunlukla çoğu yazılımcının başına gelmiştir). Ne olduğunu tam olarak hatırlayamadığım bir proje yapıyordum. Daha sonra bir hata ile karşılaştım. Karşıma çıkan bu hatayı çözmek için bir çözüm yolu üretmeye başladım başka bir kod ile hatayı çözdüm. Bu sefer kodu değiştirdiğim için yaptığım projenin başka bir kısmından hata almaya başladım ve bu zincirleme bir şekilde devam etti. Ben de pes ettim. Her şeyi sildim ve en baştan yazmaya başladım. Yani demek istiyorum ki karşınıza sürekli hatalar çıkabilir. Siz benim yaptığım gibi pes etmeyin (Çok sinir olmuştum). Hatayı çözmek için bir kaç yol bulmaya çalışın ve bunları deneyin. Bir problemi bir kez çözdükten sonra karşınıza ne zaman çıkarsa çözebilirsiniz. Çünkü onunla daha önce karşılaştın ne olduğunu biliyorsun ve nasıl çözüleceğini de.

Planlı ve Detaycı Olmalı

Ortaya iyi bir ürün ortaya koymak için elinizde güzel bir plan olması gerekmekte. Eğer projenizi planlı bir şekilde ilerletmezseniz bir süre sonra çok karışık bir hal alabilir. Bu dediklerim özellikle gerçekten büyük projeler için geçerli. Planınızı yaparken küçük detayları ihmal etmemeye çalışın. Aklınıza gelen her şeyi bir yere not alın. Yapılacak listesi oluşturun. Hatta bu iş için size bir internet sitesi önermem gerekirse https://todoist.com/tr/ olabilir. Biraz bahsetmem gerekirse projenizde yapılması gereken işleri yazıyorsunuz. Eğer projenizi bir kaç kişi yapıyorsanız. Bir ekip oluşturup onlarla bu listeyi paylaşabilir, görev dağılımı yapabilirsiniz. İşini bitirenler site üzerinden işlerin bittiğini belirtebilir.

Sabırlı Olmalı

Listenin en zor maddelerinden birisi de sabırlı olmak. Başarılı bir yazılımcının gerçekten başarılı olması gerekiyor. Çünkü yukarıdaki başlıklarda bahsettiğim olaylar gerçekten sabır istiyor. Bir projenin belirlenmesi, planlanması, fikirlerin icraata geçirilmesi ve en önemlisi bunları yaparken karşınızda çıkan sorunlar. Eğer sabırlı değilseniz hemen pes eder ve başarılı olamazsınız.

Yazılımcı Olmadan Önce Önemli Bir Husus

Arkadaşlar yazım boyunca bir çok kez tekrarladım” isteyen herkes yazılımcı olabilir” diye. Sizin diğerlerinden bir farkınız olsun. Gerek yaptığınız işin kalitesi gerek üslubunuz ve anlayışınız, unutmayın ki diğerlerinden farklı olanlar her zaman daha çok dikkat çeker. Siz parladıkça diğerlerinin gözleri kamaşacaktır.

Ayrıca bir yazılımcı olarak değil de bir insan olarak hiçbir zaman iş ahlakınızı ve üslubunuzu bozmayın. Bir projeyi satmayı deneyebilirsiniz. Karşınızda gerçekten sizi sinir krizine sokacak insanlar gelecektir. Onlara sakince cevaplar verin. İş yapmak istemiyorsunuz nazikçe reddedin. Unutmayın ki siz karşınızda sizi sinir eden birine sövüp sayabilirsiniz fakat bu haraket yalnızca adınızı kirletecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap