1. Ana Sayfa
  2. JS
  3. Discord Bot Nasıl Yapılır ? Discord Bot Yapımı – Bölüm 1
Trendlerdeki Yazı

Discord Bot Nasıl Yapılır ? Discord Bot Yapımı – Bölüm 1

Günümüzde insanların en çok kullandığı sesli konuşma platformu olan Discord programında "Discord Bot Nasıl Yapılır ?" bunu anlatacağım.

discord bot nasıl yapılır

Günümüzde insanların en çok kullandığı sesli konuşma platformu olan Discord programında “Discord Bot Nasıl Yapılır ?” bunu anlatacağım. Botu kodlarken kullanacağımız temel kütüphane Node.js olacak. Node.js indirdikten sonra botumuzun kodlarını yazabilmemiz için bir program (kod editörü) gerekiyor. Bana sorcak olursanız ben Visual Studio Code kullanıyorum. Bunun yerine Sublime Text 3 , Atom gibi kod editörlerini kullanabilirsiniz.

Discord Bot Kurulumu

Şimdi öncelikle kendimize bir klasör oluşturalım. Bu klasörde botumuzun kaynak dosyaları barınacak. Ben BrokolikBot koydum ismini. Daha sonra windows kullananlar klasörü açıp Shift + sağ tık yapsın ve daha sonra “komut penceresini burada aç” yazısına tıklayın. Açılan komut penceresine “npm install discord.js” yazıyoruz ve kurulmasını bekliyoruz (Bu sırada komut penceresini kapatmayın). Kurulum bittikten sonra “npm init” yazıyoruz. Eğer özelleştirme yapmak istemiyorsanız gelen her şeyde enter tuşuna basın. Şimdi komut istemcisini kapatabiliriz. Klasörümüzde “node_modules” adında bir klasör ve package.json dosyası olması gerekiyor. Eğer yoksa hatalı bir şey yapmışsınızdır demektir.

Sıra bot oluşturma kısmında, ilk olarak Discord Developer Portal sitesine giriş yapıyoruz. Sağdaki “New Application” yazan butonuna tıklıyoruz, bize botun ismini soracak. Ben BrokolikBot yapıyorum. Siz de istediğiniz bir adı yapın.

discord bot nasıl yapılır 1

Şimdi resimde gördüğünüz menüdeki Bot kısmına tıklıyoruz ve Add Bot (Bot Ekle) butonuna tıklıyoruz. Daha sonra bir Bot oluşturuyoruz ve tebrikler artık bir botunuz var.

discord bot nasıl yapılır 3

Botumuzu oluşturduktan sonra soldaki OAuth2 kısmına tıklıyoruz. Scopes kısmından “bot” seçeneğini işaretleyin daha sonra Bot Permission kısmından yapacağımız işlemler için gerekli olan yetkileri seçiyoruz. Eğer neler gerekli bilmiyorsanız Administrator(Tüm Yetkiler) seçeneğini işaretleyin. Daha sonra alttaki görüntüdeki linki tarayıcımızda açıyoruz.

discord bot nasıl yapılır 2

Açılan sayfada botumuzu eklemek istediğimiz sunucuyu seçip devam diyoruz. Daha sonra yetkilendir diyip botumuzu ekliyoruz.

Gördüğünüz gibi botumuz sunucumuza geldi fakat çevrimdışı. Şimdi yapmamız gereken şey botumuzun kodlarını yazmak ve çalıştırmak.

Discord Bot Kodlama

Bunu yapmak için oluşturduğumuz klasöre giriyoruz ve bir dosya oluşturuyoruz ismini “index.js” yapıyoruz ve dosyamızı açıyoruz. ilk olarak kurmuş olduğumuz discord kütüphanesini çağırmamız gerekiyor. Ve daha sonra bir Client oluşturmalıyız.

const Discord = require('discord.js');
const client = new Discord.Client();

Şimdi botumuzun çalışıp çalışmadığını test etmek için discord.js.org adresindeki örnek kodu index.js dosyamıza geçiriyoruz.

const Discord = require('discord.js');
const client = new Discord.Client();

client.on('ready', () => {
  console.log(`Logged in as ${client.user.tag}!`);
});

client.on('message', msg => {
  if (msg.content === 'ping') {
    msg.reply('Pong!');
  }
});

client.login('token');

Yukarıdaki örnek kodda bakarsanız bir token değişkeni var. Bu token değerine Discord Application kısmındaki Bot menüsünden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tokenimizi de değiştirdikten sonra sıra geldi botumuzu çalıştırmaya. Bunun için botumuzun klasörüne gelip tekrardan Shift + sağ tık yapıp komut penceresini açıyoruz. Açılan pencereye “node index.js” yazıyoruz. Şimdi Discord’a baktığınızda botunuzun çevrimiçi olması gerekmekte. Şimdi örnek kodumuzdaki denemeyi yapalım. Herhangi bir yazı kanalına ping yazın. Botumuzun bize pong diye cevap vermesi gerekiyor.

Discord Bot Nasıl Yapılır Son

Serimizin ilk yazısında “Discord Bot Nasıl Yapılır ?” bunu anlattım. Diğer yazımda botumuza bir kaç fonksiyon eklemeyi veya prefix(ön ek) eklemeyi gösterebilirim. Ne istediğinizi yorumlara yazarsanız sevinirim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. o kodları nereye yazıyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir